Dansk Outlet åbner ny butik i Vojens

Kvalitetsbevidste tilbuds-jægere fra Vojens og omegn kan godt begynde at glæde sig! På lørdag d. 23. november slår den landsdækkende tøjkæde, Dansk Outlet, nemlig dørene op til en helt ny butik på Trekanten 1 i Vojens. Åbningen fejres med både gratis morgenmad, hoppeborg og pølsevogn – og selvfølgelig masser af skarpe kø-tilbud.

Fra lørdag d. 23. november får prisbevidste shoppere i Vojens og omegn et nyt sted at gå på tilbudsjagt. Dette er nemlig dagen, hvor Dansk Outlet slår dørene op til butik nr. 26 – et slaraffenland på hele 1600 kvm med basis- og mærkevaretøj i høj kvalitet, til uhørt lave priser.

Men selvom navnet måske antyder det, er det hverken restpartier eller udgåede varer, man finder på hylder og bøjler i Dansk Outlets butikker – tværtimod faktisk. Hos Dansk Outlet leveres der hver eneste uge spritnyt tøj til butikkerne, hvor iblandt man både finder Dansk Outlets egne brands, samt kendte mærkevarer som Geographical Norway, Sisters Point og mange flere.

“Hele konceptet i Dansk Outlet går på, at vi VIL være billigst – men uden at gå på kompromis med kvaliteten. Derfor arbejder vi hver dag på at sikre, at vi har de helt rigtige leverandøraftaler, og ved at vælge beliggenheder udenfor bymidten, kan vi spare på huslejen, samtidig med at der er gode parkeringsforhold, så hele familien kan tage på shoppetur sammen,” forklarer direktør i Dansk Outlet, Nicolai Nørskov.

Nyt liv i de gamle Skousen-lokaler

Efter en gennemgående renovering kommer der, med åbningen af Dansk Outlet, igen liv i lokalerne på Trekanten 1, som tidligere husede Skousen.

I spidsen for den nye butik står franchisetager Luindo Stopani. Han har netop færdiggjort sin uddannelse som salgsassistent, men har allerede været i kæden i 2,5 år, både i Dansk Outlet Ribe og Dansk Outlet Korsør. Med stor erfaring i Dansk Outlet kulturen og med blod på tanden til at starte selv, håber Luindo at den sønderjyske stationsby tager godt imod tøjkæden.

”Jeg ser det som en stor fordel, at jeg har så godt kendskab til Dansk Outlets kultur, men også at jeg har erfaring med de sønderjyske kunder fra min tid i Ribe-butikken. Det er rigtig vigtigt for mig, at jeg kan give hver enkelt kunde en god service og personlig oplevelse,” forklarer Luindo.

”Jeg håber selvfølgelig at Vojens og omegn tager godt imod os, og jeg tror på at Dansk Outlet Vojens bliver en rigtig stærk spiller i det lokale handelsliv. Og så glæder jeg mig jo bare helt vildt til at tage imod alle de nye kunder,” lyder det slutteligt fra franchisetageren.

Åbningen af den nye Dansk Outlet butik på Trekanten 1 i Vojens fejres fra kl. 7.30 d. 23/11 med gratis morgenbrød og kaffe til de friske og kl. 8.00 klipper Borgmester, Hans Peter Geil, snoren til butikken. Senere diskes der op med pølser, vand og selvfølgelig hoppeborg til at underholde de mindste. Åbningsfesten fortsætter hele weekenden med masser af skarpe kø-tilbud, tryllekunstner og pølsevogn.

Flere nyheder